Tarlabaşı Dönüşüm Projesi

Tarlabaşı Dönüşüm Projesi HakkındaTarlabaşı Dönüşüm Projesi, beyoğlu dönüşüm projesi

ApartmanYoneticim.com sitemizin YAZILAR bölümünde apartman yöneticiliği ve site yöneticiliği ile ilgili konularla sınırlı kalmayıp aynı zamanda gündem, şehirleşme, emlak analizleri ve daha bir çok konu hakkında da yazılar yazacağım. Bugünkü yazımda Tarlabaşı Dönüşüm Projesi’ni hakkında genel olarak bir özetleme yapacağım.

İstanbul’un gözbebeği Beyoğlu ‘ndaki kentsel dönüşüm projesi 3 ayaktan oluşmaktadır:

1) Tarlabaşı Yenileme Alanı Uygulama Projesi

2) Kasımpaşa Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı Uygulama Projesi

3) Sütlüce Örnektepe Bölgesi Afet Odaklı Kentsel Dönüşüm Projesi

Beyoğlu ‘ndaki kentsel dönüşüm projesi kapsamında en merak edilen ve tartışılan, kuşkusuz ki Tarlabaşı Yenileme Alanı Uygulama Projesi. Bu proje kapsamına 188 tanesi tescilli toplam 269 adet yapı, sokaklar ve de altyapı dahil ediliyor. Tarlabaşı projesi kapsamında  50 metrekare ile 100 metrekare arasındaki küçük tarihi evler beşerli ve onarlı gruplar halinde birleştirilip tek bir blok haline getirilecek. Projenin maliyeti tam tamına 500 milyon dolar. Eğer Beyoğlu’nu bilen biriyseniz, son yıllardaki Orta Doğu’dan gelen turist sayısındaki gözle görülür artışın da farkındasınızdır. Özellikle İstiklal caddesi üzerindeki tüm mağaza, cafe ve restoranların çoğunda Arapça konuşan çalışan olması dikkatinizden kaçmamıştır. Tarlabaşı Kentsel Yenileme Alanı 1. Etap Uygulama Sınırı ve Kasımpaşa Dönüşüm haritasını incelersek eğer, ileriki yıllarda gerçekleştirilmesi olası projeler hakkında fikir de yürütebiliriz.

Tarlabaşı’nda 2005 yılı öncesinde belki de ortalama bir araba fiyatına satılan bir evin değeri bugün bir kaç kat artmıştır.

Bu proje ile yenilenen Tarlabaşı caddesindeki değeri yüksek binalarda yaşayan insanlarla, caddenin arkasında kalacak değeri düşük binalarda yaşayan insanlar arasındaki o denge nasıl sağlanacak ? Benim tahminim o bölgelerdeki (Tarlabaşı caddesi ile Kurtuluş Deresi Caddesi arasındaki kısım) insanlar evlerini müteahhitlere satacak (parayla veya kat karşılığında) ve iki cadde arası 2016 yılına kadar residence ve AVM’den geçilmeyecek.

Tarlabaşı Dönüşüm Projesi ‘nin geleceği düşünen gayrimenkul yatırımcılarının değerlendirmesi geren bir şans olduğunu düşünüyorum. Popülaritesi hızla artmakta olan Ömer Hayyam Caddesi ve Kalyoncun Kulluk Caddesi’ndeki Emlaklara da biz göz gezdirmenizde fayda var.