Apartman Sakinlerinin Kiracıyı Evden Çıkarma Hakkı Var Mıdır?

Kiracıyı Evden Çıkarma

Kim demiş ki bütün kiracılar sorunsuz olur diye? Kanuna ve hukuka aykırı hususlardan dolayı kiracıyı evden çıkarma mümkündür. Aynı zamanda kiracı aidatı ödemiyorsa, kat maliki sulh mahkemesine başvurabilir.

Kiracının Çıkarılmasını Gerektirecek Bazı Durumlar kiracıyı evden çıkarma, kiracıyı evden çıkartmak

  1. Kiracının, kiraladığı bağımsız bölümde kanuna ve de ahlaka aykırı ( kumarhane vb.) faaliyetler vuku buluyorsa, kat maliklerinin dava açma hakkı olabilir.
  2. Kiracı sürekli sorun çıkartıyorsa, aidatlarını ödemiyorsa, komşularını rahatsız ediyorsa, kat maliki veya yönetim sulh mahkemesine başvurabilir.

İşte bu hususta biraz daha detaya girmekte fayda var. Kat malikleri ve de kiracı arasında yapılacak sözleşmeye iki taraf da dikkat etmelidir.

Aidatı Ödemek Kimin Yükümlülüğündedir?

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 22. maddesinde (Ortak Giderler) belirtildiği gibi:

“…….Ancak, kiracının sorumluluğu ödemekle yükümlü olduğu kira miktarı ile sınırlı olup, yaptığı ödeme kira borcundan düşülür……..”

Bu yüzden, genellikle, kat maliki ve kiracı ile yapılan sözleşmelerde aidat masrafı kira sözleşmesine eklenir, böylece aidat masrafını ödemek, kira masrafına ek olarak kiracının sorumluluğunda olur.  Kira sözleşmesinde bu masraflar yer almıyorsa, sorumlu kat maliki olacaktır.

Eğer kira sözleşmesinde “…… masrafları kiracıya aittir” ibaresi yer alıyor ve kiracı buna rağmen ödemeleri sürekli geciktiriyorsa, apartman yöneticisi ve diğer kat malikleri sulh mahkemesine başvurabilir.

TOSAT Danışmanlık İletişim Bilgileri

Ofis Adresi: Bahariye Caddesi No:55 Başoğlu İş Merkezi #16 Kadıköy / İstanbul P.K. 34710

Ofis Telefon: 0216 347 00 06

Ofis Faks: 0216 347 00 09

Profesyonel Apartman Yönetimi ve Profesyonel Site Yönetimi Hizmetleri sunan TOSAT Danışmanlık (ApartmanYoneticim.com) olarak sadece Moda, Kadıköy Merkez ve Bağdat Caddesi’nde değil, aynı zamanda Kartal, Pendik, Samandıra, Kayışdağı, Ataşehir, Üsküdar, Beşiktaş, Şişli, Taksim, Etiler, Levent, kısacası İstanbul’un bütün semtlerindeki apartman ve sitelere de hizmet veriyoruz.

Bunun yanı sıra İstanbul dışındaki bölgelerdeki sitelere de hizmet veriyoruz. Bizden teklif almak için, TEKLİF AL sayfamızı ziyaret edip, formu eksiksiz doldurup bize yollamanız yeterli.  Üyelik Paketleri sayfamızı ziyaret edip Üyelik Paketlerimiz hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.