İstanbul’daki Çarpık Kentleşme

Çarpık Kentleşme

1965 yılında 2,293,000 civarında olan İstanbul’un nüfusu 2013 yılı itibariyle 14,000,000’un üzerine çıkmıştır. Çarpık kentleşme, nüfusun hızla artması ve buna bağlı olarak konut yetersizliğinin sonucudur.

Ofisimiz (Apartmanyoneticim.com) Bahariye caddesi üzerinde ve de pencereden bakıldığında çarpık kentleşme rezaletine şahit oluyoruz. Bu çarpıklığın sebebi, binaların eski ve sıvalarının dökülmüş olması değil de, tamamen şehir planlamacılığı konusundaki altyapı yetersizliğidir.

Dedelerimizden ve de anneannelerimizden bize miras kalan “boş arsaya tohum ekme” geleneği yerini maalesef ki ağaç kesip konut dikmeye bıraktı.

çarpık kentleşmeProfesyonel apartman yönetimi ve de profesyonel site yönetimi hizmetleri vermekte olan TOSAT Danışmanlık (Apartmanyoneticim.com) olarak çarpık kentleşmenin ciddi boyutlara vardığını, plansız olarak rastgele dikilen binaların İstanbul’un siluetine ciddi bir biçimde zarar verdiğini görüyoruz.

Bir diğer konu da, görüştüğümüz apartman ve site sakinlerinin binalarından şikayeti. Kurulmasının ardından 1 sene bile geçmemiş sitelerde ve apartmanlardaki altyapı sorunu, “sözde yeni konutuna” ciddi bir masraf yapmış konut sahibinin en büyük şikayeti. Bu yüzden de bir konut almadan önce, mutlaka o konut hakkında detaylı bilgi sahibi olmakta yarar var. Müteahhit firmanın daha önce yaptığı binalara da göz atmakta da fayda görüyorum.

Çarpık kentleşmenin sonucu olarak tarihsel, kültürel ve doğal kaynaklarımız ciddi bir biçimde tahrip oluyor. Maalesef ki mega köy İstanbul sakinleri olarak biz de bunun önüne geçemiyoruz.

TEMA Vakfı İnternet Sitesi