FORUM

Site Yönetim, Apartman Yönetim, Profesyonel Apartman Yöneticiliği, Profesyonel Site Yöneticiliği, Profesyonel Apartman Yönetimi, Profesyonel Site Yönetimi

Welcome Guest 

Başlığı Göster/Sakla

Hoşgeldiniz Üyelik

Sayfalar [1]
Author Topic: Ana Gayrimenkulun Korunması ve Bakımı Hususunda
tahirselcu-
k28
Administrator
Posts: 24
Permalink
Gönder Ana Gayrimenkulun Korunması ve Bakımı Hususunda
on: June 28, 2013, 23:29
Alıntı

Kat Mülkiyeti Kanunu, 19. maddeye göre kat malikleri, ana gayrimenkulün bakımı ve mimari durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar. Şimdi size örnekler vererek bu maddeyi ve de 14.11.2007 - 5711/8 md.'deki değişikliği daha iyi kavramanız için yardımcı olmaya çalışacağım.

SORU:
Diyelim ki 5 katlı (giriş dahil- toplam 10 bağımsız daire), her katında iki dairesi olan bir binamız var. Bina da bir tane ortak alan var ve ben o ortak bölümde inşaat, onarım, tesis, boya ve değişik renkte dış badana yaptırabilir miyim?
CEVAP:Hayır, bunun için kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olması gerekir. Yani 10 daire varsa 8 tane daire sahibinin yazılı onayı gerekmektedir.

SORU: Ortak yer diye tabir edilen bir yerde acil onarılması / tamir edilmesi gereken bir bölüm var veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğu bir durum söz konusu. Yine apartmanda 10 adet daire olduğunu varsayalım. Daire maliklerinin 3 tanesi yurtdışında ve ulaşılamıyor. Beşte dört yazılı rızası durumu sağlanamadığından onarım / tadilat için beşte dördün yazılı onayı olmadan ne yapabilirim?

CEVAP: Ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun bir biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz.

Sayfalar [1]
Forum by Tahir Selçuk Timur
Versiyon: 1.0.34 ; Sayfa Yüklenme Süresi: 0.049 Saniye.

Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 34. maddesine göre ana gayrimenkulün 8 veya daha fazla bağımsız bölümü varsa, yönetici atanması mecburidir. Apartman yöneticisi, kat maliklerinin hem sayı, hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır

Profesyonel Bina Yönetimi – TOSAT Danışmanlık

ApartmanYoneticim.com Facebook Sayfası:  Profesyonel Apartman Yönetim Hizmetleri, Profesyonel Site Yönetim Hizmetleri

ApartmanYoneticim.net BLOG Sayfası: Profesyonel Apartman Yöneticiliği, Profesyonel Site Yöneticiliği Blogu

TOSAT Danışmanlık olarak apartman ve site sakinlerinin yükünü en aza indirgemek için profesyonel apartman yöneticiliği, profesyonel site yöneticiliği ve de iş merkezi yöneticiliği hizmetlerini sunuyoruz.  “TEKLİF AL” ‘a tıklayın, formu doldurup bize yollayın yahut bize telefon veya e-posta yoluyla ulaşın, apartmanınızın veya sitenizin yönetimi için size en kısa zamanda teklifimizi sunalım. Apartmanınızdaki veya sitenizdeki giderleri nasıl paylaştırılacağını, aidat tahsilini veya işletme projesi hazırlanması gibi işlemleri biz halledelim. TOSAT Danışmanlık iletişim bilgileri aşağıdadır:

İletişim: Bahariye Caddesi No:55 Başoğlu İş Merkezi Kat:5 Ofis:16 P.K. 34710 Kadıköy, İstanbul

OFİS Telefon: 0216 347 00 06     CEP: 0532 524 75 71  E-Posta: mail@apartmanyoneticim.com

TOSAT Danışmanlık – Site Yönetim ve Apartman Yönetim Hizmetleri

 
Kat malikleri, ana gayrimenkulün yönetimini, kendi aralarından ya da dışarıdan seçecekleri bir, kimseye de verebilirler. Bu kimse “YÖNETİCİ” olmaktadır.