Bina Dayanıklılık Testleri – Bina Kontrolü

Bina Kontrolü, site yönetimi Kadıköy, site yöneticiliği Kadıköy, apartman yönetimi KadıköyBİNA KONTROLÜ

ApartmanYoneticim.com “YAZILAR” bölümünde zaman zaman, başka sitelerde yayınlanan ama herkesin okumasında fayda olan yazıları paylaşacağım. Kadıköy Belediyesi ‘ nin web sitesinde BİNA KONTROLÜ başlığı altındaki yazıyı resmi kaynaktan bir örnek olması açısından ApartmanYoneticim.com ‘un YAZILAR bölümünde paylaşıyorum.

Sadece Profesyonel Apartman Yönetimi ve i sunan şirketlerin değil de, aparman yöneticileri ve site yöneticilerinin de faydalı yazılar bulabilecekleri Kadıköy Belediyesi Web Sitesi ‘ni ziyaret etmelerini tavsiye ederim.

Depreme Dayanıklılık Testleri – Bina Kontrolü

Depreme dayanıklılık testlerinin amacı binaların statik projeye ve bu projede kullanılan malzeme uygunluğu karıştırılır. Binaların demir kontrolleri, beton kontrolleri ve zemin kontrolleri yapılarak projeye uygunluk değerlendirmeleri yapıldıktan sonra yapılması gerekenler raporlanır.

Bir Kolonda Sırasıyla Yapılan İşlemler

  1. Donatı Tespiti: Kolondaki demirlerin yerleri, kalınlıkları, demir aralıkları, etriye sıklıkları belirlenmektedir.
  2. Karot Alımı: Donatı tespiti yapılan kolonda 10 cm. çapında, 20-25 cm uzunluğunda bir beton numunesi alınmaktadır.
  3. Karot alınan kolonlarda oluşan boşluklar epoksi ile doldurulmaktadır.
  4. Basınç Dayanım Testi: alınan beton numunesi laboratuvarımızda bilgisayar destekli basınç dayanım testi cihazında kırılır, böylece beton standardı belirlenir.
  5. Proje Kontrolü: Yapılan ölçümler sonucunda görülen demir ve beton projede belirtilen şekillerde uygulanıp uygulanmadığı kontrol edilir.

Bu işlemler çalışan bütün kolonlarda uygulanır. Elde edilen veriler rapor haline getirilir.

Bina Kontrolü ile ilgili Yazının tamamı için Kadıköy Belediyesi Sayfasına GİDİNİZ.